Historia Biblioteki

Historia Biblioteki (16.01.1949 - 31.12.2010 r.) i trochę jeszcze...:

Na podstawie okólnika Nr 54 Kancelarii Rady Państwowej z 21lipca 1948 roku, Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej ustaliło wytyczne w sprawie zakładania bibliotek gminnych. Wytyczne te zobowiązywały wszystkie gminne i miejskie rady narodowe do powzięcia odpowiednich uchwał o zorganizowaniu bibliotek gminnych w latach 1948 ? 1949 r.

16 stycznia 1949 roku Gminna Rada Narodowa w Chlebiotkach dokonała uroczystego otwarcia punktów bibliotecznych w :
- Chlebiotkach;
- Zawadach;
- Targoniach Wielkich;
- Ciborach Gałeckich;
- Konopkach-Pokrzywnica;
- Strękowej Górze.
Takie były początki rozpowszechniania czytelnictwa na terenie obecnej gminy Zawady.

Z dniem 1 stycznia 1973 roku w powiecie zambrowskim utworzono Gminę Zawady. W latach następnych punkt biblioteczny w Zawadach przekształcono na Bibliotekę Publiczną Gminy Zawady, a pozostałe punkty zlikwidowano.

W roku 1983 księgozbiór przeniesiono do rozbudowanego na bazie remizy strażackiej budynku, w którym mieści się również Urząd Gminy w Zawadach. Biblioteka wielokrotnie zmieniała swe lokale w budynku Urzędu Gminy. Od 2005 roku ostatecznie znajduje się w prawym skrzydle budynku (wejście od ul. Młynowej) na I piętrze.

Biblioteka zatrudniała przeciętnie od 1 do 3 osób, a jednostką zarządzali kierownicy:
- Barbara Śliwowska ? 1992 ? 2003
- Iwona Wądołowska (Łaska) ? od 2004 (początkowo jako pracownik biblioteczny) i obecnie.
W latach 2004 ? 2010 w Bibliotece przez pewien okres pracowały lub odbywały staż:
- Wioleta Żmijewska;
- Anna Wiśniewska;
- Aneta Kardasz;
- Barbara Targońska;
- Agnieszka Przechodzka;
- Emilia Siemakowicz.

W 2001 roku zlikwidowano Gminny Ośrodek Kultury w Zawadach, a Biblioteka stała się jedyną instytucją kultury na terenie gminy. Po GOK, Biblioteka ?przejęła? organizację życia kulturalnego dla mieszkańców.

Pierwsze komputery w Bibliotece pojawiły się z końcem 2004 roku w ramach akcji ?Ikonk@? Fundacji Nowoczesna Polska. Wtedy to Biblioteka otrzymała 3 zestawy komputerowe i drukarkę kolorową.  1 września 2005 roku w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej ?Pierwsza Praca? utworzono Gminne Centrum Informacji w Zawadach, które nieformalnie podlegało strukturze Biblioteki. Centrum zostało wyposażone w: sprzęt komputerowy z dostępem do sieci Internet; urządzenie wielofunkcyjne, telefax, meble biurowe oraz tzw. ?Kiosk z pracą?. Następnie 1 lutego 2008 roku nastąpiło otwarcie Centrum Kształcenia na Odległość na Wsi dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Doposażono pracownie o kolejny sprzęt komputerowy (stacjonarny) i 2 laptopy oraz projektor multimedialny. Pracownie zostały doposażone również w sprzęt ułatwiający osobom niepełnosprawnym korzystanie z tego sprzętu i dostępu do Internetu.

Pracownie Centrum mieściły się od początkowo na parterze budynku Urzędu Gminy w Zawadach, a od stycznia 2011 roku usytuowane są przy czytelni na I piętrze. Dzięki temu Biblioteka może zapewnić w tym samym czasie dostęp do księgozbioru i nowych technologii.

Od września 2007 roku przy Bibliotece działa Młodzieżowa Grupa Folkowa ?ZAWADY plus?. Młodzi ludzie mile spędzają wolny czas bawiąc się muzyką ludową. Do dyspozycji mają dawne instrumenty i te współczesne, m.in.: cymbały strunowe, akordeon, gitara, ukulele, bas, melodyka, dzwonki, marakasy i inne instrumenty drobne. Rok później powstała również sekcja młodzików, która w przyszłości zastąpi szeregi starszych kolegów i koleżanek. Główne wyróżnienia zdobyte przez zespół, to m.in.:
- II miejsce podczas II Festiwalu Muzyki Ludowej ?Dawne Pieśni ? młode głosy? ? Waniewo 2008;
- Wyróżnienie specjalne w XVI Regionalnym Konkursie Piosenki ? Grajewo 2009.
- Wyróżnienia w XVI Powiatowym Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych ?Melpomena 2009? w Juchnowcu Kościelnym.
Opiekunem merytorycznym zespołu był Pan Lech Mazurek. Działalnośc zespołu została zakończona w 2011 roku ze względu na oszczędności finansowe.

Remonty i doposażenie Biblioteki były prowadzone również w późniejszych latach działania jednostki:
- 2012 r. - Kącik Małego Czytelnika /mebelki dla najmłodszych i gry/
- 2014 r. - zakup i montaż rolet okiennych;
- 2015 r. - odnowienie częsci pomieszczeń Biblioteki /malowanie ścian/ oraz zakup wyposazenia /telewizor, kino domowe, umeblowanie/.
- 2017 r. - zakup sprzetu komputerowego w ramach programu"Kraszewski.Komputery dla bibliotek 2017".

W latach 2010 - 2017, prócz Dyrektora, w Bibliotece pracowały także następujące osoby /umowy zlecenia, umowy na czas określony, staże/:
- Konopka Renata
- Kamila Gładysz